Howard Shore
Howard Shore
(*18.10.1946), Toronto Kanada
Slavný hudební skladatel pochází z židovské rodiny. Absolvoval známou bostonskou školu Berklee School of Music a v letech 1969-72 hrál v dechové sekci torontské rockové kapely Lighthouse. Díky kamarádovi z dětství, producentu Lorneu Michaelsovi, se stal hudebním režisérem populárního TV pořadu Saturday Night Live (1975-80; + herec).
Ke skládání filmové hudby ho přivedl režisér David Cronenberg, s nímž spolupracoval téměř na všech jeho filmech, nejvýrazněji na Mláďatech (nominace na Cenu Genie), Příliš dokonalé podobě (Cena Genie), Nahém obědě (nominace na Cenu Genie) a Východních příslibech (nominace na Zlatý glóbus); podle Cronenbergerova hororu Moucha vytvořil stejnojmennou operu (2008).
Další výrazné partitury složil např. pro oscarový thriller Mlčení jehňátek (nominace na Cenu BAFTA a na Cenu Saturn), životopisný snímek Ed Wood (Cena losangeleských filmových kritiků, Cena Saturn), temný kriminální thriller Sedm (nominace na Cenu Saturn), historické drama Gangy New Yorku (nominace na Cenu BAFTA) a biografické drama o Howardu Hughesovi Letec (Zlatý glóbus, nominace na Cenu BAFTA). Dále skládal hudbu ke Skryté identitě.
Největšího ohlasu dosáhl rozmáchlým hudebním doprovodem k úspěšné adaptaci slavné Tolkienovy fantasy Pán prstenů (mj. Oscar, Cena losangeleských filmových kritiků, nominace na Zlatý glóbus a na Cenu BAFTA za první část; Oscar, Cena Saturn a nominace na Zlatý glóbus a na Cenu BAFTA za hudbu, Oscar a nominace na Zlatý glóbus za píseň Into the West ve třetí části).
Svůj doprovod k Jacksonově trilogii upravil do symfonické podoby a uváděl na koncertech. Složil také hudbu k Jacksonově nové verzi King Konga, ale režisér ji po vzájemné dohodě nepoužil. Ačkoliv měl již velkou porci práce hotovou, byl od filmu odvolán a nahrazen Jamesem Newtonem Howardem. Důvodem údajně byly neshody se štábem, který si hudbu představoval jinak.
K Pánu prstenu se pak v roce 2012 vrátil ale v trilogii Hobit.
Shoreova tvorba pro film byla vyznamenána Cenou Národní filmové rady (2005). Jeho synovec Ryan Shore je také hudebním skladatelem.