Matrix - úvaha

27.08.2022

Matrix - úvaha

Lze vůbec dopad Matrixu vyčíslit? Spočítat jeho inspirace, vysvětlit příčinu jeho úspěchu nebo odpovědět na otázku, zda lze podobný popkulturní milník zopakovat? Pojďme to zkusit.

Studio Warner Bros. vydává tento měsíc do kin čtvrtý Matrix. Přitom už samo zjistilo, že navazovat na revoluční první Matrix (r.1999, ČSFD 90%) není žádní legrace. Lidé jsou zmlsaní a ni výjimečné rozvětvení nazelenalého univerza jim leckdy nestačí.

Závěrečnými titulky to rozhodně nekončí. Právě tohle vzletné sdělení chtěli sourozenci Wachowští vtlačit do hlav fanoušků, kdy se blížil nový nášup ze světa, kde řádil agent Smith. Krátké animované filmy v rámci Animatrixu, dokonalé dokumentární pokrytí a samozřejmě i videohra Enter The Matrix měly vzbudit dojem, že popkulturní prostor je nekonečný a díky novým technologiím ho lze věčně natahovat. 

Realita samozřejmě tak zářivá nebyla, hra se dohrávala a nenabyla slávy prvního Matrixu, Animatrix potěšil, ale neohromil. Zůstala dvě filmová pokračování. A kolem nich i obrovská bouře, která by rozhodně obstála v učebnicích nástrah spojených se sequely.

 Wachowští totiž netroškařili a vytasili se s dvěma extrémně drahými, velkými a ambiciózními pokračováními. Nespokojili se přitom s formulkami "dvojka bude to samé, jen dražší a s více triky", nespáchali ani nějaký trapný přesun do Evropy nebo Asie. Sice přitvrdili na akci a její blyštivosti, zároveň ale drze rozvrátili přímočarý a v jádru celkem jednoduchý koncept jedničky. Matrix Reloaded (r.2003, ČSFD 78%) vlastně obrátil prostřednictvím postavy Architekta vyprávěcí rámec vzhůru nohama a posunul perspektivu tak, aby Matrix Revolutions (r.2003, ČSFD 74%) mohl nabídnout nejen mohutné válečné výjevy z poslední bašty lidstva, podzemního města Zion, ale zároveň i filozofovat nad principy zla a možnosti koexistence člověka se stroji.

Wachowským zle vytýkat jistou dialogovou strnulost, jejich nápady patří ale určitě k tomu nejplodnějšímu, co se v hollywoodských blockbusterech urodilo. Zároveň mohli při neomezených produkčních možnostech zcela zasytit své akční touhy, takže nechali postavit kus dálnice kvůli divoké automobilové honičce s revolučním použitím "virtuální kamery", zinscenovali monstrózní válku mechů nebo variovali legendární bitku z Pěsti legendy při souboji Keanu Reevese se stovkou agentů Smithů. Ano, další revoluce.

Matrix Reloaded a Matrix Revolutions byly nejméně půlkou publika zavrhnuty, nejen jejich řemeslné parametry jsou ale tak impozantní, že se oba filmy těší čím dál tím větší oblibě. Dnes už jsou z nich rovněž velkolepé a uznávané akční sci-fi klasiky. Uvidíme, jak si povede čtvrtý díl teď v prosinci. Musíme se ale smířit s tím, že ve filmu bude mít velkou absenci herec Hugo Weavinga (agent Smith) kvůli divadelní hře - nedokázal se uvolnit na natáčení. Škoda...

Naší recenzi na první Matrix naleznete zde:

https://m.facebook.com/groups/484673722941260/permalink/554638435944788/


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky